Zástupci Materiálový a metalurgický výzkum (MMV) podepsali smlouvu se společností Metrostav DIZ na realizaci výzkumného a vývojového centra pro cirkulární ekonomiku CirkArena v Třinci. Tento významný projekt přináší inovativní řešení v oblasti využití průmyslových, stavebních a bioodpadů a představuje důležitý krok v transformaci Moravskoslezského kraje směrem k udržitelné budoucnosti.
Projekt financovaný z Fondu spravedlivé transformace
Stavba bude probíhat systémem Design and Build, který zahrnuje kompletní integraci od návrhu až po realizaci. Práce začnou v létě 2025 a dokončení je plánováno na konec roku 2027. Projekt je financován z Fondu spravedlivé transformace s celkovými náklady na stavbu ve výši 1,236 miliardy Kč bez DPH. Další prostředky z téměř dvoumiliardového rozpočtu budou využity na výzkumné aktivity související s problematikou cirkulární ekonomiky.
Vědecký přístup a udržitelné stavebnictví
„CirkArena je symbolem moderní transformace Moravskoslezského kraje a konkrétní odpovědí na průmyslové a ekologické výzvy. Projekt propojuje vědu, inovace a udržitelný rozvoj, čímž posílí cirkulární ekonomiku nejen v regionu, ale i na evropské úrovni,“ uvedl Jakub Švrček, výkonný ředitel MMV.
Autorem návrhu je třinecké studio Fiala Architects. Na základě jejich dokumentace nyní Metrostav DIZ zahájí zpracování projektové dokumentace a následnou realizaci.
Generální ředitel společnosti Metrostav DIZ Karel Volf zdůraznil inovativní charakter projektu: „Výstavba CirkAreny je jedinečnou příležitostí ukázat, jak lze efektivně využívat principy cirkulární ekonomiky. Projekt nejen transformuje brownfield staré hokejové haly, ale zároveň se zaměřuje na udržitelné využití materiálů a energií.“
Strategičtí partneři projektu
Projekt CirkArena stojí na široké spolupráci akademických a průmyslových subjektů. Vedle MMV se na výzkumných aktivitách podílejí VŠB – Technická univerzita Ostrava, České vysoké učení technické v Praze, Vysoké učení technické v Brně, Ústav chemických procesů AV ČR a Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Vzdělávací a osvětové aktivity zaštítí Institut Cirkulární Ekonomiky, společnost SOBIC a Česká technologická platforma pro udržitelnou chemii.
Důležitým partnerem projektu je statutární město Třinec, které zajistí úpravy infrastruktury v okolí CirkAreny. „CirkArena přinese dlouhodobé přínosy pro region, ať už v oblasti zaměstnanosti nebo podpory vzdělávání a výzkumu. Zároveň efektivně využijeme prostor bývalé Werk Areny, který byl nevyužitý po dobu deseti let,“ uvedla primátorka Třince Věra Palkovská.
Více informací o projektu naleznete na webu www.cirkarena.cz.